css

CSS چیست؟

CSS مخفف عبارت Cascading Style Sheets به معنی شیوه نامه های آبشاری به مجموعه دستورالعملهایی گفته می شود که به زبان ماشین نوشته شده و نحوه نمایش عناصر HTML در صفحه نمایشگر، کاغذ چاپ و یا رسانه های دیگر را بیان می کند.

با استفاده از CSS هدر رفتن زمان زیادی جلوگیری می شود، چراکه با نوشتن یا تغییر در تنها یک مکان می توان در صفحات بسیاری این تغییرات را اعمال نموده و از کدنویسی جداگانه برای هر صفحه جلوگیری می شود.

فایهای CSS خارجی با پسوند .css ذخیره می شوند.

یک مثال از یک صفحه وب با چند شیوه نامه متفاوت

در زیر یک مثال از یک صفحه وب با چند شیوه نامه آمده است. با کلیک روی هر یک از آنها آن شیوه نامه روی صفحه اعمال شده و ظاهر صفحه طبق آن تغییر می کند.

چرا از CSS استفاده می کنیم?

CSS نحوه نمایش اجزا مانند چینش، ترتیب اجزا و شکل ظاهری آنها را صفحه وب برای دستگاه های متفاوت با اندازه صفحه مختلف تعریف می کند.

CSS و ارائه یک راهکار برای یک مسئله پیچیده

در HTML نحوه قالب بندی اجزا و عناصر هرگز در نظر گرفته نشده است. HTML تنها یک زبان نشانه گذاری است که محتوای صفحه را مانند اجزای زیر در خود ذخیره می کند:

<h1>این یک عنوان است</h1>

<p>این یک پاراگراف است.</p>

هنگامی که تگهایی مانند <font> و صفت هایی از قبیل color به HTML 3.2 اضافه شد یک کابوس بزرگ برای طراحان و توسعه دهندگان صفحات وب آغاز شد. ایجاد و توسعه صفحات وب که اطلاعات فونتها و رنگها را می بایست داخل صفحه اضافه می نمودند یک فرآیند دشوار و پرهزینه بود.

کنسرسیوم W3C برای حل این مشکل بزرگ CSS را ایجاد نمود.

CSS شیوه نمایش اجزا را از صفحات وب حذف نمود.

CSS و صرفه جویی زیاد در کار و زمان

تفاوتهای ظاهری به سادگی در یک فایل .css ذخیره می شوند و با استفاده از این روش امکان تغییر ظاهر تمام صفحات یک وب سایت با تغییر در تنها یک فایل وجود خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *