html multimedia

چند رسانه ای (Multimedia) در HTML

چند رسانه ای ها در وب شامل صداها، موسیقی ها، ویدئو ها، فیلم ها و انیمیشن ها هستند.

چند رسانه ای چیست؟

چند رسانه ای ها در قالب های متفاوت و مختلفی ظاهر می شوند. به صورت کلی به هرچه که بتوانید بشنوید و یا ببینید چند رسانه ای گفته می شود مانند تصاویر، موسیقی، صدا ها، فیلم ها و … صفحات وب معمولا قالب های مختلفی از چند رسانه ای ها را در خود دارند. در این جلسه ما به بحث در خصوص قالب های مختلف چند رسانه ای ها می پردازیم.

پشتیبانی مرورگرها

اولین مرورگر تنها قابلیت پشتیبانی متون، آن هم در یک فونت و یک رنگ داشت. بعدها مرورگرها توانستند رنگ ها و فونت ها و تصاویر را نیز نشان بدهند. امروزه صدا ها، تصاویر و انیمیشن ها توسط مرورگرها پشتیبانی می شود. بیشتر قالب ها پشتیبانی شده و تعدادی نیز نیازمند نرم افزارهای توصیف گر اضافی (plug-ins) برای نمایش داده شدن هستند. با Html5 آینده ای ساده تر و کاربردی تر، برای چند رسانه ای ها پیش رو قرار دارد.

قالب های (فرمت های) چند رسانه ای

عناصر چند رسانه ای (مانند صدا و تصویر) داخل فایل ها ذخیره شده اند. ساده ترین روش برای تشخیص نوع فایل، مراجعه به پسوند آن است. به عنوان نمونه پسوندهایی نظیر .swf ، .wav ، .mp3 ، .mp4 ، .mpg ، .wmv و .avi از جمله پسوند های فایلهای چند رسانه ای محسوب می شوند.

قالب های ویدئو رایج

مولتی مدیا

MP4 از جدیدترین قالب برای فایلهای ویدئویی محسوب می شود. این قالب توسط یوتیوب پیشنهاد شده و نرم افزار فلش پلیر آن را پشتیبانی می کند. همچنین این قالب توسط HTML5 پشتیبانی می شود.

در جدول زیر رایج ترین قالب های وب به همراه توضیحات در خصوص هر کدام آمده است.

نام قالب پسوند فایل توضیحات
MPEG .mpeg و .mpg MPEG توسط (Moving Pictures Expert Group) تهیه و توسعه یافته است و اولین قالب رایج و معروف در وب به حساب می آید. این قالب توسط همه مرورگرها پشتیبانی شود اما در HTML5 این قالب پشتیبانی نمی شود.
AVI .avi AVI مخفف (Audio Video Interleave) توسط مایکروسافت تهیه و توسعه یافت است. استفاده از این قالب توسط دوربین های فیلم برداری و تلوزیون ها معمول است. این قالب در سیستم عامل ویندوز به خوبی پشتیبانی می شود اما در مرورگرها پشتیبانی از آن وجود ندارد.
WMV .wmv WMV مخفف (Windows Media Video) توسط مایکروسافت منتشر شده و توسعه یافته. این قالب در دوربین های فیلم برداری و تلوزیون ها رایج می باشد و در سیستم عامل ویندوز به خوبی پشتیبانی می شود اما در مرورگرهای وب معمول نیست.
QuickTime .mov QuickTime توسط شرکت Apple منتشر شده و توسعه یافته. این قالب در دوربین های فیلم برداری و تلوزیون ها رایج می باشد و در کامپیوترهای Apple به خوبی پشتیبانی می شود اما در مرورگرهای وب معمول نیست.
RealVideo .rm و .ram RealVideo توسط شرکت Real Media به منظور ایجاد جریان انتقال داده های ویدئویی با پهنای باند کم توسعه یافته است. این قالب هنوز هم در تلوزیون های اینترنتی و پخش ویدئویی آنلاین مورد استفاده قرار می گیرد اما در مرورگرهای وب قابل پخش نیست.
Flash .swf و .flv Flash توسط شرکت Macromedia توسعه یافته و برای پخش در مرورگر به نصب افزونه های جداگانه نیازمند است.
Ogg .ogg Theora Ogg توسط شرکت Xiph.Org توسعه یافته و توسط HTML5 پشتیبانی می شود.
WebM .webm WebM. توسط غولهای وب دنیا یعنی Mozilla، Opera، Adobe وGoogle توسعه یافته و در HTML5 پشتیبانی می شود.
MPEG-4 یا MP4 .mp4 MP4 توسط گروه Moving Pictures Expert بر پایه QuickTime توسعه یافته است و در دوربین های ویدئویی و تلوزیونهای جدید رایج است. این قالب در HTML5 پشتیبانی شده و توسط YouTube پیشنهاد شده است.
نکته:در HTML5 در حالت استاندارد تنها قالب های ویدئویی MP4، WebM و Ogg پشتیبانی می شوند.

قالب های صوتی

Mp3 جدید ترین قالب صوتی به منظور فشرده سازی فایل های موسیقی است. امروزه عبارت MP3 به عنوان معادل عبارت موسیقی های دیجیتال به کار می رود. اگر وب سایت شما در زمینه موسیقی های ضبط شده فعالیت دارد، این قالب بهترین گزینه است.

در جدول زیر معمول ترین قالب های موسیقی آمده است:

نام قالب پسوند توضیحات
MIDI .mid و .midi MIDI مخفف (Musical Instrument Digital Interface)قالب اصلی مورد استفاده در دستگاه های موسیقی نظیر ترکیب کننده های موسیقی و کارت های صوتی کامپیوتر است. در این فایل ها به جای ذخیره صوت، نوت های موسیقی که توسط دستگاه های الکترونیکی باید اجرا شوند ذخیره می شود. در تمام کامپیوتر ها و سخت افزارهای موسیقی به خوبی اجرا می شود اما قابل اجرا در مرورگرها نیست.
RealAudio .rm و .ram RealAudio توسط شرکت Real Media به منظور ایجاد جریان انتقال داده های صوتی با پهنای باند کم توسعه یافته است اما در مرورگرهای وب قابل پخش نیست.
WMA .wma WMA مخفف (Windows Media Audio) توسط مایکروسافت منتشر شده و توسعه یافته. این قالب در دستگاه های پخش موسیقی رایج می باشد و در سیستم عامل ویندوز به خوبی پشتیبانی می شود اما در مرورگرهای وب قابل اجرا نیست.
AAC .aac AAC مخفف (Advanced Audio Coding) توسط شرکت Apple به عنوان قالب پیشفرض پخش کننده iTunes منتشر شده و توسعه یافته. این در کامپیوترهای Apple به خوبی پشتیبانی می شود اما در مرورگرهای وب معمول نیست.
WAV .wav WAV توسط IBM و مایکروسافت توسعه یافته و در سیستم عامل های ویندوز، مکینتاش و لینوکس به خوبی پشتیبانی می شود. همچنین HTML5 نیز از آن پشتیبانی می کند.
Ogg .ogg Oggتوسط شرکت Xiph.Org پایه گذاری شده و HTML5از آن پشتیبانی می کند.
MP3 .mp3 MP3 در حقیقت قسمت صوتی فایل MPEG به شمار می رود. MP3 رایج ترین قالب برای پخش کننده های صوتی به شمار می رود. این قالب به خوبی فشرده سازی و کیفیت بالا را باهم ترکیب نموده است و توسط همه مرورگرها پشتیبانی می شود.
MP4 .mp4 MP4 یک قالب ویدئویی است اما برای صوت نیز قابل استفاده است. MP4 جدیدترین قالب ویدئویی در اینترنت به شمار می رود و همین امر موجب پشتیبانی همه مرورگرها از نسخه صوتی آن نیز شده است.
نکته:در HTML5 در حالت استاندارد تنها قالب های صوتی MP3، WAV و Ogg پشتیبانی می شوند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *